Na skróty
ToggleWordPress 6.3 “Lionel” został w końcu wydany jako druga duża aktualizacja w tym roku.
To wydanie łączy 10 wersji Gutenberg z rdzeniem WordPress, wprowadzając funkcje takie jak zsynchronizowane szablony i rewizja stylu. Te nowe funkcje usprawniają przepływ pracy edytora bloków i rozszerzają jego możliwości dostosowywania.
Ponadto WordPress 6.3 wprowadza ulepszenia wydajności i aktualizacje dla programistów, w tym nową implementację buforowania zapytań do bazy danych i wprowadzenie interfejsu API palety poleceń.
Zanurzmy się w tym, co WordPress 6.3 ma do zaoferowania.
Aktualizacje edytora stron
Współtwórcy WordPressa dążą do sfinalizowania edytora witryny w tej wersji, wprowadzając wszystkie niezbędne funkcje dostosowywania opartego na blokach. Nic dziwnego, że WordPress 6.3 jest pełen aktualizacji dla edytora. Przyjrzyjmy się im szczegółowo.
Zsynchronizowane i niezsynchronizowane wzorce
Bloki wielokrotnego użytku to bloki lub grupy bloków, które można zapisać i ponownie wykorzystać na innych stronach lub w postach. Wszelkie zmiany dokonane w bloku wielokrotnego użytku w jednym miejscu będą obowiązywać globalnie na stronie internetowej.
Tymczasem szablony bloków to gotowe grupy bloków. Możesz dodać wzorzec bloku do swojej treści i dostosować go bez wpływu na ten sam wzorzec w innym miejscu.
Wcześniej nie było metody tworzenia wzorca bloków w edytorze witryny, ponieważ wymagało to wtyczki do zarządzania wzorcami lub niestandardowych plików PHP.
WordPress 6.3 łączy blok wielokrotnego użytku z systemem wzorców, otwierając nowe możliwości dostosowywania. Istnieją dwa rodzaje wzorców: zsynchronizowane wzorce, które działają jak bloki wielokrotnego użytku, oraz niezsynchronizowane wzorce, które działają jak zwykłe wzorce bloków.
Nowy system szablonów powinien być przełomem w przepływie pracy z szablonami blokowymi. W WordPress 6.3 użytkownicy mogą tworzyć wzorce w Edytorze stron, podobnie jak w przypadku tworzenia bloków wielokrotnego użytku.
Oto jak utworzyć zsynchronizowany lub niezsynchronizowany wzorzec:
1.Dostosuj blok lub grupę bloków i wybierz opcję Utwórz wzór/blok wielokrotnego użytku z menu paska narzędzi bloku.
2.Pojawi się wyskakujące okienko tworzenia wzoru. Możesz nadać wzorcowi nazwę.
3.Opcja przełączania synchronizacji określa, czy wzorzec będzie zsynchronizowany, czy niezsynchronizowany. Włącz tę opcję, jeśli chcesz, aby wzorzec zachowywał się jak blok wielokrotnego użytku, lub pozostaw ją wyłączoną, aby utworzyć zwykły wzorzec bloku.
4.Kliknij przycisk Utwórz, aby zakończyć proces.
Edytor zapisuje zsynchronizowane i niezsynchronizowane wzorce w różnych lokalizacjach. Zsynchronizowane wzorce można znaleźć na karcie Zsynchronizowane wzorce w panelu wstawiania bloków.
Zaktualizowany pasek boczny nawigacji
Pasek boczny nawigacji w edytorze witryny pojawi się po lewej stronie ekranu po kliknięciu logo WordPress lub witryny w lewym górnym rogu.
W WordPress 6.3 pasek boczny nawigacji oferuje więcej opcji. Pozwala to na lepszy przepływ pracy, ponieważ można nawigować i zarządzać większą liczbą komponentów w Edytorze witryny.
Oto nowe menu na pasku bocznym nawigacji:
Nawigacja. Użyj tego menu, aby wyświetlić i zmienić kolejność linków dostępnych w bloku nawigacji. W ten sposób nie musisz używać kanwy edytora, aby wybrać blok nawigacji i otworzyć panel ustawień bloku.
Style. Z tego menu można wybrać i wyświetlić podgląd wariantów stylów motywu. Zawiera ono także przyciski otwierające księgę stylów i panel stylów globalnych.
Strony. Menu stron zawiera listę wszystkich dostępnych stron w witrynie, w tym wersje robocze. Po kliknięciu dowolnej z nich można ją edytować za pomocą Edytora witryny.
Szablony. To menu działa tak samo jak w poprzedniej wersji – wyświetla wszystkie dostępne szablony i umożliwia utworzenie nowego.
Wzorce. Zastępuje poprzednie menu Części szablonu. Zawiera ono teraz części szablonów oraz zsynchronizowane i niezsynchronizowane szablony.
Quick Switch to Template Editing
Podczas edycji strony w edytorze witryny można łatwo przełączyć się na edycję szablonu za pomocą kilku kliknięć. Ta funkcja jest wygodna, ponieważ czasami podczas edycji strony można zauważyć zmianę związaną z układem, którą należy wprowadzić.
W panelu ustawień strony znajdziesz rozwijaną sekcję Szablon i zobaczysz używany szablon. Kliknij przycisk Edytuj szablon, aby go edytować.
Należy pamiętać, że ta funkcja jest dostępna tylko podczas korzystania z Edytora witryny. Nie znajdziesz tej opcji, jeśli edytujesz stronę za pomocą edytora stron.
Paleta poleceń
Paleta poleceń oferuje szybszy sposób nawigacji między szablonami, otwierania określonych paneli lub tworzenia nowego postu lub strony. Jest to wygodne narzędzie do wyszukiwania panelu, który chcesz otworzyć lub zadania, które chcesz wykonać.
Paleta poleceń znajduje się w górnej części edytora stron lub jest dostępna za pomocą skrótu klawiaturowego CTRL+K.
Na przykład, chcesz szybko przejść od edycji szablonu głównego do strony. Wystarczy wpisać nazwę strony w palecie poleceń i kliknąć ją. Spowoduje to bezpośrednie przejście do tej strony.
Zmiana stylu
Weryfikacja WordPress zawsze była świetną funkcją współpracy. Ale w większości przypadków jest ona przydatna tylko do edycji treści. Na szczęście rewizja stylu dodaje funkcję cofania do aspektu projektowania witryny.
W globalnym panelu stylów pojawi się nowa ikona wersji. Kliknij ją i wybierz opcję Historia zmian, aby zobaczyć, kiedy wprowadzono zmiany stylu, wraz ze znacznikami czasu i użytkownikami, którzy wprowadzili zmiany.
Po wybraniu dowolnej z zarejestrowanych historii stylów można wyświetlić jej podgląd na kanwie edytora. Przycisk Zastosuj w dolnej części panelu umożliwia przywrócenie dowolnego z wybranych stylów.
Redukcja rozpraszania uwagi w edytorze stron
Tryb bez rozpraszania uwagi jest teraz dostępny w edytorze stron. Jest to dobrze znana funkcja, która pozwala skupić się podczas edytowania treści. Początkowo dostępny w edytorze stron i postów, ukrywa pasek boczny, górny panel i blokowy pasek narzędzi, aby zmniejszyć rozproszenie uwagi i uczynić interfejs czystszym.
Jeśli nadal potrzebujesz paneli, możesz zmniejszyć rozpraszanie uwagi, włączając funkcję górnego paska narzędzi. Przenosi ona blokowy pasek narzędzi do górnego panelu edytora.
Wcześniej włączenie tej funkcji spowodowało dodanie kolejnej warstwy na górnym panelu, aby pomieścić pasek narzędzi. Jednak w WordPress 6.3 blokowy pasek narzędzi zostanie osadzony w górnym panelu, dzięki czemu nie będzie zajmował więcej miejsca na kanwie edytora.
Kiedy media istnieją w witrynie, karta Media pojawia się w Blok Inserter, aby uprościć wstawianie mediów w treści. Możesz przeciągać i upuszczać obrazy/media lub po prostu kliknąć swoje media, aby dodać je do treści.
Nowe bloki
WordPress zawsze poprawia swoje możliwości dostosowywania, wprowadzając nowe natywne bloki, które pomagają dodawać angażujące treści. W WordPress 6.3 mamy te nowe bloki:
Szczegóły
Blok ten składa się z nagłówka u góry i zwijanej, zagnieżdżonej części bloku pod nim. Jest bardzo przydatny do efektywnego prezentowania długich materiałów, takich jak fragmenty kodu, szczegóły produktu i informacje o spoilerach.
Po dodaniu bloku szczegółów będziesz mieć dwa miejsca – tytuł szczegółu i ukrytą zawartość bloku.
Tytuł akceptuje tylko tekst, ale nadal można dostosować projekt. Z drugiej strony, zwijana sekcja umożliwia dodawanie różnych bloków, w tym bloków obrazów, kodu lub list.
Przypisy
Jeśli jakakolwiek część tekstu wymaga przypisu, takiego jak cytat lub dalsze informacje, możesz teraz dodać przypis w WordPress 6.3.
Zaznacz tekst, który chcesz opatrzyć przypisem i kliknij przycisk Więcej na pasku narzędzi bloku. Wybierz Przypis, a jego blok pojawi się na końcu treści. Następnie możesz dodać cytat lub informację w bloku przypisu.
Należy pamiętać, że jest to jedyny sposób dodania bloku przypisów. Obecnie nie można go dodać za pomocą panelu wstawiania bloków.
Ulepszenia bloków
Ulepszanie edycji bloków nie ogranicza się do dodawania nowych bloków. WordPress 6.3 dodaje również wiele ulepszeń bloków.
Współczynnik proporcji wyróżnionego obrazu
Blok wyróżnionego obrazu w poście ma teraz kontrolę proporcji jako część narzędzi projektowych. Niezależnie od tego, czy dodasz ten blok do postu, czy szablonu, masz osiem opcji, w tym orientację pionową i poziomą:
Oryginalny współczynnik proporcji
Kwadrat (1:1)
16:9
4:3
3:2
9:16
3:4
2:3
Zmiana daty po modyfikacji
Blok daty postu oferuje teraz różne sposoby wyświetlania daty ostatniej modyfikacji. Blok można skonfigurować w panelu ustawień i włączyć opcję przełączania Wyświetl datę ostatniej modyfikacji.
Po włączeniu tej opcji symbol zastępczy bloku daty posta będzie wyświetlał datę ostatniej modyfikacji.
Możesz także dodać dwa bloki daty posta w szablonie – jeden, który wyświetla oryginalny post i drugi, który wyświetla datę ostatniej modyfikacji. W ten sposób możesz poinformować czytelnika, że chociaż post został pierwotnie opublikowany jakiś czas temu, został niedawno zaktualizowany.
Ulepszenia bloku okładki
Niektórzy użytkownicy umieszczają kilka tekstów na bloku okładki. Aby usprawnić przepływ pracy, WordPress 6.3 wprowadza narzędzia do projektowania tekstu, aby zmienić kolor i typografię całego tekstu w bloku okładki. W ten sposób użytkownicy nie muszą ręcznie zmieniać poszczególnych bloków tekstu jeden po drugim.
Kolejnym ulepszeniem jest płynna transformacja bloku okładki w blok multimediów i tekstu i odwrotnie. Po przekształceniu bloku wszystkie dostosowania projektu są przenoszone, eliminując potrzebę ponownego projektowania.
Kontrola wymiarów
Kontrolka wymiarów otrzymała nową wersję interfejsu użytkownika w WordPress 6.3. Zamiast używać tekstu do opisania boków ustawień – górnego, dolnego, lewego i prawego – używa teraz małych ikon do kontrolowania wymiarów.
Ulepszenia wydajności i aktualizacje dla deweloperów
Przechodząc od nowych funkcji skierowanych do użytkowników, przyjrzymy się ulepszeniom zaplecza. Wszystkie główne aktualizacje WordPress przynoszą ulepszenia wydajności i aktualizacje dostosowane do potrzeb programistów, a WordPress 6.3 nie jest wyjątkiem.
Zrezygnowano z obsługi PHP 5
Ponieważ tylko 3,8% wszystkich monitorowanych instalacji korzysta z PHP 5.6, główny zespół WordPress porzucił wsparcie dla PHP 5 i podniósł minimalną obsługiwaną wersję do 7.0.0. Dla przypomnienia, zespół zwykle wykorzystuje 5% linii bazowej do określenia minimalnej wersji PHP.
To powiedziawszy, strony internetowe działające na PHP i WordPress 6.2 będą nadal otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń.
Jeśli nadal używasz PHP w wersji 5.6 lub niższej, zalecamy aktualizację do wersji 7.4, aby uzyskać lepszą wydajność i bezpieczeństwo. Przeczytaj nasze samouczki, jak łatwo zmienić wersję PHP za pośrednictwem hPanel.
Interfejs API palety poleceń
Główny zespół WordPress wprowadził w tym wydaniu API palety poleceń, które umożliwia programistom dodawanie lub usuwanie poleceń.
Istnieją dwa rodzaje poleceń dla API – statyczne i dynamiczne. Ponadto do poleceń można dodawać właściwości kontekstowe.
Polecenia statyczne
Polecenie statyczne jest najprostszym typem do dodania do listy palety poleceń. Używa akcji wp.data.dispatch( wp.commands.store ).registerCommand lub haka React wp.commands.useCommand.
Polecenia dynamiczne
Polecenia dynamiczne pojawiają się na liście palety poleceń tylko w zależności od wyszukiwanego hasła wprowadzonego przez użytkowników. W związku z tym polecenia dynamiczne używają programów ładujących polecenia do rejestracji, w tym useCommandLoader i usePageSearchCommandLoader.
Polecenia kontekstowe
Polecenia kontekstowe mają wyższy priorytet i zawsze pojawiają się na liście palety poleceń w danym kontekście. Na przykład, można ustawić polecenie statyczne z właściwością kontekstową Site Editor i będzie ono zawsze widoczne, gdy jesteś w Site Editor.
W WordPress 6.3 dostępne są tylko dwa konteksty:
site-editor. Udostępnia polecenia, gdy użytkownicy przeglądają Edytor witryny z otwartym paskiem bocznym nawigacji.
site-editor-edit. Udostępnia polecenia, gdy użytkownicy edytują dowolną zawartość w Edytorze witryny.
Caching Improvements
Zespół WordPress Performance wprowadził kilka ulepszeń do podstawowego systemu buforowania WordPress. Godne uwagi są ulepszenia w buforowaniu WP_User_Query i zmiany w grupie pamięci podręcznej.
WP_User_Query Caching
WP_User_Query była pozostałą klasą pozbawioną możliwości buforowania bazy danych. Na szczęście zespół ds. wydajności WordPress wdrożył aktualizację w WordPress 6.3.
Implementacja dla WP_User_Query jest podobna do innych klas zapytań – gdy użytkownik wysyła zapytanie, pamięć podręczna przechowuje wyniki z bazy danych, a te same zapytania będą pobierać dane z pamięci podręcznej. Ta aktualizacja zmniejszy ogólne obciążenie bazy danych zapytaniami, poprawiając wydajność witryny.
Dla przypomnienia, WordPress implementuje już buforowanie zapytań w innych klasach, takich jak WP_Comment_Query, WP_Site_Query, WP_Network_Query i WP_Term_Query.
Nowe grupy w API pamięci podręcznej
Ponieważ WordPress 6.3 implementuje buforowanie zapytań dla WP_User_Query, wydajność musi zmienić podejście do przechowywania pamięci podręcznej. W rezultacie zespół WordPress wprowadził sześć nowych grup pamięci podręcznej specyficznych dla zapytań. Oto nowe grupy pamięci podręcznej:
post-queries
term-queries
zapytania o komentarze
network-queries (globalna grupa pamięci podręcznej)
site-queries (globalna grupa pamięci podręcznej)
user-queries (globalna grupa pamięci podręcznej)
Ta aktualizacja zapewnia również większą kontrolę nad obiektami pamięci podręcznej, umożliwiając określenie czasu wygaśnięcia dla dowolnej grupy pamięci podręcznej. Można również wyczyścić określoną grupę pamięci podręcznej za pomocą funkcji wp_cache_flush_group().
Zaktualizuj swoją witrynę do WordPress 6.3 już teraz
Teraz, gdy znasz już szczegóły WordPress 6.3, nadszedł czas, aby przygotować swoją witrynę do aktualizacji.
Utwórz kopię zapasową i użyj środowiska przejściowego, aby przetestować WordPress 6.3 z kopią swojej witryny. Zapewni to brak problemów z kompatybilnością, które mogą mieć wpływ na działającą witrynę. Jeśli znajdziesz jakikolwiek krytyczny błąd, pamiętaj, aby rozwiązać go w witrynie przejściowej.
Oceń tekst
Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1
Brak głosów - oceń jako pierwszy!