Na skróty
ToggleWordPress 6.2 “Dolphy” został wydany i nadszedł czas, abyśmy zbadali, co nowego zawiera pierwsze wydanie 2023 roku.
Wraz z WordPress 6.2 wchodzimy w ostatni etap fazy 2 długofalowej ścieżki rozwoju Gutenberga, a edytor blokowy oficjalnie opuszcza fazę beta.
To wydanie skupia się głównie na poprawieniu interfejsu i usprawnieniu procesu edycji.
Wprowadzono nowe sposoby nawigacji między szablonami i częściami szablonów, a także możliwość importowania widżetów do motywów bloków, nowy tryb tworzenia bez rozpraszających elementów, skalowalne ustawienia bloków oraz mnóstwo dużych i małych ulepszeń istniejących bloków, wydajności i użyteczności.
Ale jeśli jest coś, co zrobiło krok do przodu pod względem funkcjonalności i użyteczności, to jest to blok Nawigacja. Od czasu jego pierwszego wydania menu nawigacyjne przeszło przez kilka iteracji, które z czasem znacznie usprawniły proces edycji. Z WordPress 6.2 rozwój wciąż trwa, dzięki temu artykułowi zobaczysz, jak łatwo możesz teraz zarządzać menu nawigacyjnym.
Ulepszone rozwiązanie w zakresie edycji
WordPress 6.2 przynosi ulepszone możliwości edycji, z całą strukturą witryny umieszczoną w centrum. Możesz teraz łatwiej zarządzać menu nawigacyjnym, popychać zmiany stylu z pojedynczego bloku do Globalnych stylów i bez wysiłku nawigować między szablonami i częściami szablonów dzięki kolorowym częściom szablonów i blokom wielokrotnego użytku.
Ale jest tego znacznie więcej. Poznajmy szczegółowo główne dodatki i zmiany w interfejsie edytora.
Odświeżony interfejs edytora witryny i tryb przeglądania
Wraz z WordPressem 6.2 pojawia się kilka ulepszeń interfejsu edytora. Pierwsza i najciekawsza aktualizacja wpływa na interfejs edytora witryny. Dzięki nowemu Browse Mode łatwiej jest teraz nawigować po szablonach i częściach szablonów.
Nowy interfejs pozwala również na dodanie nowego szablonu lub części szablonu bezpośrednio z paska bocznego edytora, klikając po prostu ikonę plusa (+) znajdującą się po prawej stronie tytułu menu.
Teraz przepływ pracy jest płynniejszy i bardziej bezproblemowy. Aby rozpocząć edycję bieżącego szablonu/części szablonu, wystarczy kliknąć na przycisk Edytuj w lewym menu lub na podgląd szablonu na środku strony.
Tryb bez rozpraszania uwagi
WordPress 6.2 wprowadza nowy tryb edycji Bez rozpraszania, który wycina bałagan z widoku i pozwala skupić się na treści strony.
Funkcję tę można aktywować w panelu opcji, który pokazuje się po kliknięciu ikony elipsy (trzech kropek) w prawym górnym rogu.
Po włączeniu trybu Distraction Free znikają zbędne paski boczne i paski narzędzi, pozostawiając na ekranie jedynie treść, nad którą pracujesz.
Zakładkowy inspektor bloków
WordPress 6.2 wprowadza nowy inspektor bloków mający na celu wprowadzenie porządku do paska bocznego poprzez podzielenie elementów sterujących ustawieniami na osobne panele.
Ustawienia bloków są teraz podzielone na zakładki, aby oddzielić ustawienia stylu od innych ustawień bloków.
Jeśli są dostępne, zakładki Blok Inspektor będą wyświetlane w następującej kolejności:
Widok listy: Zawiera elementy sterujące do zarządzania elementami potomnymi bloku, takimi jak podmenu i łącza w bloku Nawigacja
Ustawienia: Zawiera ustawienia konfiguracyjne nie związane z wyglądem bloku
Wygląd: Zawiera ustawienia, które są konkretnie związane ze stylizacją bieżącego bloku, takie jak typografia i kolory
Jest to zauważalna poprawa użyteczności interfejsu, szczególnie w przypadku zaawansowanych bloków z wieloma opcjami konfiguracyjnymi, takich jak Blok grupowy czy Blok nawigacyjny.
Zauważ, że:
Nowy Inspektor pokazuje zakładkę tylko wtedy, gdy zawiera ona elementy do wyświetlenia.
Jeśli zakładka Ustawienia zawiera tylko panel Zaawansowane, zostaje on przeniesiony do zakładki Wygląd.
Jeśli Inspektor bloków ma tylko jedną zakładkę, to wyświetla się tak, jak to było przed WordPress 6.2.
Sprawdź notatkę dev, aby uzyskać dokładniejszy wgląd w nowy inspektor bloków.
Kolorystyka części szablonu i bloków wielokrotnego użytku
Aby łatwiej odróżnić je od grup i bloków, Szablonowe części i bloki wielokrotnego użytku są teraz podświetlone innym kolorem w Widoku listy, Instalatorze bloków, Pasku narzędzi bloków i w oknie edytora.
Dzieje się to zarówno w Edytorze witryny, jak i w edytorze postów, jak pokazano na poniższym obrazku.
Ulepszony Wstawiacz Bloków
W Block Inserterze wprowadzono kilka zmian, które znacząco poprawiają ogólne wrażenia z edycji.
Po pierwsze, nowy projekt interfejsu usprawnia nawigację między kategoriami wzorów i mediów oraz zapewnia większe podglądy wzorów i elementów multimedialnych.
Kiedy media istnieją w witrynie, karta Media pojawia się w Blok Inserter, aby uprościć wstawianie mediów w treści. Możesz przeciągać i upuszczać obrazy/media lub po prostu kliknąć swoje media, aby dodać je do treści.
Wewnątrz zakładki, przycisk Otwórz bibliotekę mediów przenosi Cię do biblioteki mediów WordPress.
Integracja Openverse w Wstawiacz bloków
Openverse to narzędzie, którego celem jest udostępnianie utworów z otwartą licencją lub dzieł z domeny publicznej do wykorzystania przez każdego. Teraz, z WordPress 6.2, Openverse jest zintegrowany z Wstawiaczem bloków.
Aby uzyskać dostęp do tej nowej funkcji, kliknij kartę Media w wstawiacz bloków. To pokazuje panel z polem wyszukiwania i podglądami obrazów bezpośrednio pobranych z repozytorium Openverse.
Szczegóły techniczne można znaleźć w projekcie Openverse integration pull request.
Migracja widżetów do motywów blokowych
Począwszy od WordPressa 6.2, użytkownicy prowadzący witrynę przy użyciu klasycznego motywu, którzy zdecydują się przejść na motyw blokowy, mogą migrować swoje istniejące obszary widżetów do nowego motywu, konwertując je na części szablonu.
Dowiedzmy się, jak to działa.
Najpierw utwórz obszar widgetów w klasycznym motywie. Na przykład, możesz aktywować Twenty-Twenty One i dodać kalendarz do Stopka.
Teraz zmień motyw na Twenty Twenty-Three. Otwórz Edytor witryny, wybierz szablon do edycji i dodaj część szablonu.
Na pasku bocznym bloku wybierz obszar widgetu do zaimportowania z menu rozwijanego Importuj obszar widgetu.
I to wszystko. Teraz możesz zarządzać swoim poprzednim obszarem widgetu jak każdą inną częścią szablonu.
Szczegóły dokumentu i widok list połączony
Przed WordPress 6.2 na pasku narzędziowym edytora znajdowały się dwa oddzielne przyciski dla Szczegółów i Widoku listy. Na poniższym obrazku widać popover szczegółów dokumentu w WordPress 6.1, w tym liczbę słów, liczbę znaków, czas czytania oraz liczbę nagłówków, akapitów i bloków, a także Zarys dokumentu.
Począwszy od WordPressa 6.2, Widok listy i Szczegóły zostały przeniesione do jednego panelu Przeglądu dokumentu podzielonego na dwie zakładki: Widok listy i kontur.
Rozszerzone możliwości bloków
Wraz z WordPressem 6.2 rozszerzone zostały możliwości kilku podstawowych typów bloków. Dotyczy to w szczególności bloku Nawigacja, na który wpłynęło kilka zmian i ulepszeń w doświadczeniu edycji.
Przyjrzyjmy się szczegółowo głównym zmianom.
Edycja oparta na liście dla bloku nawigacyjnego
Wraz z wydaniem WordPress 6.2 możliwa jest zmiana układu elementów Blok nawigacji z widoku listy na pasku bocznym ustawień bloku.
Kliknięcie elementu menu spowoduje przejście do paska bocznego ustawień wybranego linku strony, gdzie będziesz mógł edytować szczegóły linku, w tym etykietę, adres URL, opis, tytuł linku i link rel.
Ta zmiana znacznie upraszcza edycję menu nawigacyjnych, umożliwiając dodawanie, organizowanie i usuwanie elementów w menu, a nawet tworzenie nowych menu nawigacyjnych.
Zablokuj nawigację
Kolejnym ulepszeniem bloku Nawigacja jest możliwość zablokowania edycji menu w bardziej granularny sposób. Teraz możesz ograniczyć edycję, wyłączyć ruch i zapobiec usunięciu, podczas gdy w WordPress 6.1 dostępne były tylko opcje Restrinct editing i Disable movement.
Ponadto wybrane opcje mogą być również stosowane do bloków wewnętrznych (linki i podmenu).
Dodaj / usuń napisy z paska narzędziowego bloku
Nowy przycisk Dodaj/Usuń napis pozwala użytkownikom kontrolować napisy z paska narzędzi bloków dla kilku bloków (Audio, Wideo, Obraz).
Jeśli ustawiłeś już napis, zostanie on automatycznie dołączony po dodaniu obrazu do treści.
Ulepszenia w bloku Lista stron
Dwa ulepszenia dotyczą bloku Lista stron.
Po pierwsze, blok Lista stron można teraz rozwinąć, aby pokazać listę stron w panelu Widok listy.
Ponadto nowa opcja na pasku bocznym bloku pozwala teraz ustawić stronę początkową i wyświetlać w bloku tylko strony schodzące od niej.
Nowa ramka bloku grupy
Teraz symbol zastępczy bloku grupowego wyświetla selektor wariantów, gdy blok jest dodawany do zawartości strony.
Obsługa bloku pozycjonowania sticky
WordPress 6.2 wprowadza nową funkcję obsługi bloków pozycjonowania, począwszy od sticky pozycjonowania.
Ta nowa funkcja ma obecnie zastosowanie tylko do bloków grupowych, do których jest domyślnie optowana.
Twórcy motywów mogą włączyć pozycjonowanie lepkie w swoich motywach za pomocą funkcji appearanceTools w theme.json. Jeśli chcesz mieć bardziej granularną kontrolę nad narzędziami wyglądu, możesz również ustawić rekwizyt settings.position.sticky na true.
Możesz włączyć pozycjonowanie lepkie w panelu Pozycja na pasku bocznym kontrolki Inspektor.
Po włączeniu pozycjonowania lepkiego znacznik HTML otrzymuje klasę is-position-sticky, a niektóre reguły CSS mają zastosowanie do odpowiedniego elementu:
.header {
top: calc(0px + var(--wp-admin--admin-bar--position-offset, 0px));
position: sticky;
z-index: 20;
}
Pozycjonowanie lepkie działa tylko dla bloków grupy w korzeniu dokumentu. Chociaż może to zapobiec zamieszaniu i błędom dla użytkowników, możesz uznać, że wbudowane pozycjonowanie lepkie jest obecnie nieco uciążliwe (i możesz chcieć sprawdzić różne metody dodawania lepkiego nagłówka do swojej witryny WordPress).
Funkcja pozycjonowania jest dostępna tylko dla poszczególnych bloków, więc nie znajdziesz jej w Stylach Globalnych.
Dodatkowe ulepszenia w edycji bloków
Niektóre inne godne uwagi ulepszenia w edycji bloków obejmują następujące elementy:
Możesz teraz przeciągnąć i upuścić obrazy na pusty akapit, aby zastąpić go blokiem Obraz.
Elementy sterujące typografią zostały pogrupowane w panele. Dzięki temu interfejs stylów jest bardziej spójny z interfejsem ustawień i poprawia jego użyteczność, ponieważ można teraz pokazywać i ukrywać kontrolki tak jak w interfejsie ustawień bloku.
Możliwe jest teraz modyfikowanie odstępów między literami w blokach nagłówków bezpośrednio w interfejsie Stylów globalnych.
Można teraz ustawić kolor tła, łącza i tekstu bloku Kalendarz.
Wprowadzono dwie nowe kategorie wzorców bloków Banery i Stopki, aby lepiej odzwierciedlić strukturę stron internetowych.
Możliwe jest teraz automatyczne uzupełnianie linków w dowolnym bloku za pomocą skrótu [[. Przed tą zmianą bloki musiały jawnie deklarować wsparcie dla autouzupełniania linków za pomocą __experimentalSlashInserter.
Nowy skrót klawiaturowy control + option + 1-6 pozwala na przekształcenie akapitu w nagłówek.
Blok Page List obsługuje teraz wszystkie opcje typografii, w tym rodzinę czcionek, rozmiar czcionki, wygląd, wysokość linii, odstępy między literami, dekoracje i wielkość liter.
Ulepszone narzędzia do projektowania
Wiele nowych funkcji i ulepszeń wprowadzonych wraz z WordPress 6.2 zwiększa możliwości CMS w zakresie stylizacji i projektowania. Poniżej znajduje się lista najciekawszych funkcji związanych z projektowaniem, które pojawią się w wersji 6.2.
Książka stylów
WordPress 6.2 wprowadza nową funkcję Książki stylów, która pozwala użytkownikom na podgląd każdego bloku, który może być użyty na ich stronach, bez konieczności dodawania tych bloków do szablonu / części szablonu. Książkę stylów można uruchomić, klikając przycisk Otwórz książkę stylów (ikona oka), która teraz pojawia się w nagłówku Style w ramach stylów globalnych.
Otwiera to interfejs pokazujący podgląd każdego bloku głównego i bloków innych firm według kategorii.
Nowy interfejs Książki Stylów upraszcza proces projektowania, udostępniając podgląd każdego stylu bloku w jednej scentralizowanej lokalizacji.
Z technicznego punktu widzenia nowy interfejs jest generowany przez nowy komponent StyleBook dodany do @wordpress/edit-site, aby wyświetlić podgląd każdego zarejestrowanego bloku w iframe (patrz także PR #45960).
Ten sam interfejs zapewnia również podglądy poszczególnych bloków. Jako przykład, poniższy obraz pokazuje podgląd niestandardowego widgetu kalendarza.
Deweloperzy mogą ukryć blok przed wstawieniem i podglądem na dwa sposoby. Po pierwsze, możesz ustawić supports.inserter na false w block.json:
{
"supports": {
"inserter": false
}
}
Innym sposobem na ukrycie podglądu bloku jest uniknięcie właściwości example, która jest używana do tworzenia podglądu bloku w panelu pomocy inspektora.
Cienie w stylach globalnych
Z WordPress 6.2 możliwe jest teraz dodawanie i dostosowywanie cieni do niektórych bloków za pomocą Globalnych stylów lub theme.json (od tego momentu pisania funkcja cieni jest dostępna tylko dla bloku Button).
Po pierwsze, w motywach wspierających tę funkcję, możesz dodać cienie z interfejsu Stylów Globalnych.
Aby zobaczyć to w akcji, aktywuj motyw Twenty Twenty-Three, przejdź do Styles > Blocks > Button i kliknij przycisk Shadow.
Wyskakujące okienko Cień pozwala wybrać cień z gotowych ustawień motywu.
Twórcy motywów i zaawansowani użytkownicy mogą również dodać cień do bloków za pomocą pliku theme.json. Poniższa definicja dodaje czarny cień 10px do bloków Button:
"styles": {
"blocks": {
"core/button": {
"shadow": "10px 10px #000000"
}
}
},
Możesz także zdefiniować presety, aby dać użytkownikom motywu możliwość wyboru jednego z nich z interfejsu stylów:
"settings": {
"shadow": {
"presets": [
{
"shadow": 10px 10px #FF0000",
"name": "Red",
"slug": "red"
},
{
"shadow": "10px 10px #00FF00",
"name": "Green",
"slug": "green"
},
{
"shadow": "10px 10px #0000FF",
"name": "Blue",
"slug": "blue"
}
]
},
}
Po zdefiniowaniu, twoje presety pojawiają się w panelu Cień w Stylach bloku.
Możesz także wybrać wartość presetu i użyć go jako domyślnych ustawień bloku:
"styles": {
"blocks": {
"core/button": {
"shadow": "var(--wp--preset--shadow--blue)"
}
}
}
Nowa kontrola minimalnego wymiaru wysokości.
Począwszy od WordPressa 6.2, panel Wymiary paska bocznego ustawień bloków dla bloków Grupa i Post Content zapewnia teraz nową kontrolę Minimalna wysokość włączoną domyślnie w motywach przy użyciu funkcji appearanceTools.
Ta nowa kontrola pozwala użytkownikom ustawić minimalną wysokość dla bloków Group i Post Content i może być używana do renderowania stopki na dole strony, nawet przy niewielkiej zawartości.
W połączeniu z nowymi narzędziami do wyrównywania w pionie, pozwala również na pionowe wyrównanie elementów wewnętrznych na górze/środku/dołu strony.
Deweloperzy mogą dodać wsparcie dla minimalnej wysokości do motywów poprzez dodanie ustawienia minHeight do theme.json:
{
"settings": {
dimensions: "minHeight": true
}
}
Możesz także użyć właściwości appearanceTools:
{
"settings": {
"appearanceTools": true
}
}
Nowa właściwość minHeight może być również użyta do ustawienia określonej wartości bezpośrednio w theme.json
{
"styles": {
"blocks": {
"core/post-content": {
"dimensions": {
"minHeight": "120vh"
}
}
}
}
}
Twórcy bloków mogą dodać właściwość supports.dimensions.minHeight do swojego pliku block.json i ustawić jej wartość na true. Dla bloków statycznych, reguła CSS min-height będzie przechowywana jako styl inline, podczas gdy dla bloków dynamicznych będzie zawarta w atrybucie stylu zwróconym przez get_block_wrapper_attributes.
Własny CSS w panelu stylów
Jedną z funkcji brakujących w Edytorze witryny w porównaniu z Theme Customizer była możliwość dodawania niestandardowych stylów CSS. WordPress 6.2 wypełnia tę lukę i teraz interfejs Global Styles zawiera pole tekstowe do dodawania niestandardowych reguł CSS, które nie zostaną nadpisane po aktualizacji motywu.
Możesz dodać niestandardowe style albo na podstawie bloku, z panelu stylów bloku, lub klikając przycisk akcji Więcej stylów na pasku narzędzi Stylów. Wyświetla to menu podręczne pokazujące element Additional CSS.
Aby obsługiwać niestandardowe CSS, do pliku theme.json dodano nową właściwość styles.css.
Niestandardowe reguły CSS mogą całkowicie zastąpić niestandardowe style ustawione w pliku theme.json. Jeśli nie chcesz, aby tak się stało, możesz rozważyć włączenie arkusza stylów przy użyciu istniejących metod kolejkowania.
Możesz także dodać niestandardowy CSS dla poszczególnych bloków w pliku theme.json, używając właściwości styles.blocks.block.css:
"styles": {
"blocks": {
"core/button": {
"css": "background: Black"
}
}
}
Możesz także użyć & dla elementów zagnieżdżonych i pseudo-selektorów.
Aby uzyskać bliższy wgląd w nową niestandardową funkcję CSS, zobacz także Niestandardowy CSS dla stylów globalnych i według bloku.
Kopiowanie i wklejanie stylów między blokami
Nowa grupa w menu Opcje paska narzędzi bloku wyświetla teraz dwa przyciski do kopiowania stylów i wklejania stylów. Przed tym dodatkiem możliwe było tylko kopiowanie stylów, ale nie było jasne, jak wklejać style.
Aby wypróbować tę nową funkcję, dodaj nowy blok, na przykład nagłówek. Zmień styl i wybierz Kopiuj style z menu Opcje bloku.
Następnie wybierz inny blok i wybierz Wklej styl. Skopiowane style zostaną automatycznie zastosowane do drugiego bloku.
Pamiętaj, że ta funkcja jest dostępna tylko w bezpiecznych witrynach (https) w obsługiwanych przeglądarkach. Aby uzyskać dodatkowe informacje, zobacz żądanie ściągnięcia.
Zastosuj zmiany bloków globalnie
WordPress 6.2 wprowadza również przycisk Zastosuj globalnie w panelu Zaawansowane dla poszczególnych bloków, który pozwala przenieść zmiany stylu bloków do stylów globalnych i zastosować te zmiany w całej witrynie.
Dzięki tej nowej funkcji stosowanie typografii bloków, odstępów, wymiarów i stylów kolorystycznych do wszystkich bloków tego typu jest teraz tak proste, jak naciśnięcie przycisku (zobacz także to żądanie ściągnięcia).
Ulepszone środowisko projektowania dzięki wizualizatorom odstępów
Wizualizatory odstępów umożliwiają podgląd wielkości marginesu lub wypełnienia zastosowanego do bloku. W WordPress 6.2 ta funkcja została wzbogacona o kilka dodatków, które poprawiają komfort edycji.
Po pierwsze, wizualizatory odstępów pojawiają się teraz, gdy tylko najedziesz kursorem na kontrolę marginesu lub wypełnienia.
Po drugie, Wizualizator odstępów teraz automatycznie ukrywa pasek narzędzi bloków, gdy tylko najedziesz kursorem na ustawienie odstępów, dzięki czemu możesz wyświetlić podgląd nowych ustawień marginesów i dopełnienia bez bałaganu na pasku narzędzi bloków.
Są to małe, ale znaczące zmiany, które wpływają na dużą liczbę podstawowych bloków.
Zmiany dla programistów
WordPress 6.2 oferuje również wiele nowych funkcji dla programistów: nowe interfejsy API, poprawki błędów, ulepszenia wydajności i wiele więcej. Przyjrzyjmy się najbardziej atrakcyjnym dodatkom.
Nowy interfejs API HTML
WordPress 6.2 wprowadza HTML Tag Processor, parser zgodny ze specyfikacją HTML5, który zapewnia bezpieczny sposób znajdowania określonych tagów HTML oraz dodawania, usuwania lub aktualizowania atrybutów za pośrednictwem PHP. Procesor znaczników HTML to pierwszy składnik nowego interfejsu API przetwarzania HTML.
Nowe API ułatwia wykonywanie skomplikowanych wcześniej zadań, które często wymagały użycia wyrażeń regularnych.
W poniższym przykładzie po prostu dodajemy atrybut alt do tagu img:
$html = '';
$p = new WP_HTML_Tag_Processor( $html );
if ( $p->next_tag() ) {
$p->set_attribute( 'alt', 'Big Robot' );
}
echo $p->get_updated_html();
Ten kod wygeneruje następujący tag img:
Metoda $p->next_tag() przenosi do następnego dostępnego znacznika w kodzie HTML. Akceptuje również nazwę tagu, klasę CSS lub oba, aby znaleźć określone tagi, jak pokazano w powyższym przykładzie.
Aby edytować tagi HTML, musisz najpierw wybrać tag docelowy:
$p->next_tag();
Po wybraniu tagu docelowego możesz użyć metod API do wykonania kilku operacji:
$p->get_tag()
$p->set_attribute()
$p->get_attribute()
$p->remove_attribute()
$p->add_class()
$p->remove_class()
Możesz ustawić atrybut stylu:
$html = 'example.com';
$p = new WP_HTML_Tag_Processor( $html );
if ( $p->next_tag( 'a' ) ) {
$p->set_attribute( 'style', 'text-decoration: wavy underline black;' );
}
echo $p->get_updated_html();
Możesz także dodać lub usunąć klasę lub atrybut. W poniższym kodzie dodajemy niestandardową klasę do znacznika h1:
$html = 'Page Title
';
$p = new WP_HTML_Tag_Processor( $html );
if( $p->next_tag( 'h1' ) ) {
$p->add_class( 'title' );
}
echo $p->get_updated_html();
Następnie możesz powtórzyć lub zwrócić zaktualizowany tag za pomocą metody $p->get_updated_html().
Patterns API i właściwość New template_types
Interfejs API wzorców umożliwia programistom WordPress „tworzenie wstępnie zaprojektowanych bloków treści, które można łatwo wstawiać do postów, stron, niestandardowych typów postów i szablonów”.
W WordPress 6.2 API wzorców zawiera teraz nową właściwość template_types, która pozwala określić, w których szablonach może być używany określony wzór bloku.
Jorge Costa podkreśla, że jest to aktualizacja tylko dla zaplecza i obecnie nie ma odpowiedniej funkcjonalności UX. Możemy jednak spodziewać się rozwiniętych implementacji tej funkcji w WordPress 6.3:
Pierwszym zastosowaniem, myśląc o WordPress 6.3, jest pokazanie użytkownikowi pewnych wzorców, które mają sens w szablonie, gdy użytkownik zaczyna tworzyć szablon. Użytkownicy mogą zacząć od wzorca zamiast „pustego” lub szablonu awaryjnego.
Z technicznego punktu widzenia funkcja register_block_pattern() została zmodyfikowana w celu uwzględnienia nowego parametru template_types, który jest tablicą łańcuchów zawierających nazwy szablonów, dla których przeznaczony jest wzorzec bloków.
Zmodyfikowano również interfejs API REST, aby zwracał typy szablonów wzorca bloków, jeśli przynajmniej jeden został zdefiniowany.
React v18.0 i tryb współbieżności
WordPress 6.2 zawiera również nową wersję biblioteki React, teraz zaktualizowaną do wersji 18.0. Nowa wersja zawiera nowe interfejsy API, funkcje, ulepszenia i poprawki błędów. Jedną z głównych funkcji nadchodzących w React v18.0 jest wprowadzenie trybu współbieżności, „nowego zakulisowego mechanizmu, który umożliwia Reactowi przygotowanie wielu wersji twojego interfejsu użytkownika w tym samym czasie”.
Jedną z głównych cech trybu współbieżnego w React jest to, że można go przerwać:
React gwarantuje, że interfejs użytkownika będzie wyglądał spójnie, nawet jeśli renderowanie zostanie przerwane. Aby to zrobić, czeka z wykonaniem mutacji DOM do końca, gdy całe drzewo zostanie ocenione. Dzięki tej możliwości React może przygotowywać nowe ekrany w tle bez blokowania głównego wątku. Oznacza to, że interfejs użytkownika może natychmiast reagować na dane wprowadzane przez użytkownika, nawet jeśli jest on w trakcie dużego zadania renderowania, zapewniając płynne wrażenia użytkownika.
Główną korzyścią jest to, że interfejs użytkownika natychmiast reaguje na dane wprowadzane przez użytkownika, zgodnie z zadaniem, które nadal działa w tle.
Jednak współbieżność wprowadza również potencjalne pułapki, o których programiści powinni wiedzieć. Aby uzyskać bardziej szczegółowe omówienie trybu współbieżnego w React w WordPress 6.2, zapoznaj się z przykładami podanymi w nocie deweloperskiej
Dodatkowe zmiany dla programistów
Inne godne uwagi zmiany, na które programiści powinni zwrócić uwagę, to:
WordPress 6.2 wprowadza nowy filtr JavaScript, którego można użyć do filtrowania ustawień bloków, zanim edytor zostanie wyrenderowany na ekranie. Nowy filtr blockEditor.useSetting.before umożliwia także programistom modyfikowanie ustawień na podstawie lokalizacji bloku, aktualnej roli użytkownika, sąsiednich bloków i nie tylko. Aby uzyskać dodatkowe informacje i przykłady użycia, zobacz Dostosowywanie ustawień dla dowolnego bloku w WordPress 6.2.
Wprowadzono nową właściwość skipBlockSupportAttributes w celu wykluczenia atrybutów i stylów związanych z obsługą bloków w komponencie ServerSideRender.
Nowy interfejs API theme.json umożliwia teraz stylizowanie istniejących odmian podstawowych bloków z pliku theme.json.
Czcionki Google są teraz dołączane lokalnie i nie są pobierane z adresów Google w pakietach motywów od Twenty Twelve do Twenty Seventeen.
Ale to nie wszystko. WordPress 6.2 wprowadza wiele funkcji, ulepszeń i poprawek błędów, o których nie wspomnieliśmy tutaj ze względu na zwięzłość.
Podsumowanie
WordPress 6.2 przybliża nas do końca fazy 2 projektu Gutenberg o nazwie Personalizacja. Jak zawsze możemy spodziewać się dodatkowych ulepszeń edytora w oparciu o opinie społeczności.
W tym poście przyjrzeliśmy się niektórym głównym funkcjom, ulepszeniom i poprawkom błędów wprowadzonym w WordPress 6.2. Ale w wersji 6.2 jest znacznie więcej. Z dziesięcioma wersjami wtyczki Gutenberg w rdzeniu — od 14.2 do 15.1 — zobaczymy nowy tryb przeglądania, inspektora bloków z kartami, migrację widżetów do motywów bloków, nowe interfejsy API oraz mnóstwo ulepszeń i poprawek błędów. Wprowadzone zostaną również ulepszenia w zakresie dostępności i internacjonalizacji.
A teraz do Ciebie: Czy przetestowałeś już nową wersję w swoim środowisku programistycznym? Jakie funkcje najbardziej lubisz w WordPressie 6.2? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej.
Oceń tekst
Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1
Brak głosów - oceń jako pierwszy!